Wegańskie osłonki na rośliny — a co to takiego?
Mamy nasz autorski produkt — wegańskie osłonki na rośliny! W sumie to nie jest nowość, bo produkujemy je już od 2020 roku, ale do tej pory nie było o nich żadnej wzmianki na blogu. Najwyższy czas to zmienić :) Część z Was się pewnie zastanawia, czym one właściwie są i jak je robimy? Już Wam tłumaczę. Powiem też, z czego konkretnie je robimy i jak należy się z nimi obchodzić, żeby służyły Wam jak najdłużej.
Możliwe, że spodziewaliście się mega skomplikowanego procesu produkcyjnego. Cóż, najprostsze rozwiązania są najlepsze :) Otóż, sprawa jest taka, że wegańskie osłonki na rośliny są po prostu… szyte. Z czego? Ha, teraz niespodzianka! Szyjemy je z papieru. To na pewno brzmi dość dziwnie, a może nawet irracjonalnie, bo osłonka na rośliny kojarzona jest przede wszystkim z ceramiką lub tworzywem sztucznym. A tu — papier. Zaskoczę Was — to nie jest zwykły papier. To nie tak, że bierzemy blok rysunkowy czy też papier do drukarki. Więc jaki to papier? Czytajcie dalej.
Wegańskie osłonki na rośliny — Washpapa®
Washpapa? A co to jest? To w pełni ekologiczny i wegański produkt. A konkretnie — to laminowany papier, który do złudzenia przypomina skórę (po przetworzeniu oczywiście). Inna nazwa Washpapy to ‘wegańska skóra’. W produkcji wykorzystywany jest syntetyczny lateks — podkreślę ‘syntetyczny’, bo na żadnym etapie wytwarzania Washpapy nie zostają użyte składniki pochodzenia zwierzęcego. Washpapa to doskonały przykład tego, jak użyteczna i przydatna może być technologia. Właściwości ma jak skóra, a jest po prostu wzbogaconym papierem.
Wstawię cytat ze strony producenta: "Washpapa posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 – który jest symbolem gwarancji przebadania tekstyliów pod kątem obecności substancji szkodliwych. Washpapa jest produkowana na terenie Europy, z poszanowaniem praw człowieka. Posiada również certyfikat Forest Stewardship Council (SCS) przyznawany drzewnym produktom leśnym”. Niezłe, prawda?
Wegańskie osłonki na rośliny — jaki mają skład?
Wszystko zależy od przepisu i technologii, ale dobre jest to, że producent nie ukrywa składu Washpapy. Oto skład typowego arkusza Washpapy:
- 60 - 91% włókna celulozy
- 5-35% lateksu
- 4-6% wody
- 0,5 - 2% barwników
- 0,5-2% chemikalia i inne
Nie obawiajcie się terminu ‘chemikalia’ - to normalne, że w procesie produkcji używane są związki chemiczne. Syntetyczny lateks to tez substancja chemiczna :) Zapewniam Was, że wegańskie osłonki na rośliny nie zawierają żadnych szkodliwych substancji — ani dla Was, ani dla Waszych roślinek!
Washpapa — jakie ma właściwości?
Ciekawą właściwością Washpapy jest to, że pod wypływem wody staje się plastyczna. I to bardzo — po namoczeniu można ją składać, zginać, prostować, zawijać. Mówiąc krótko — można ją formować wedle własnego uznania. Ja uważam to za duży plus. A co z czyszczeniem? Skoro mowa o wodzie, to warto i tę kwestię poruszyć. I tu też same pozytywy — Washpapę można prać nawet w pralce. Ja osobiście testowałam pranie ręczne i jestem bardzo zadowolona. Szczerze, to właśnie taką opcję rekomenduję — pranie ręczne daje większą kontrolę nad całym procesem. Producent informuje, że pranie w delikatnym programie nie zniszczy Washpapy — tego nie sprawdzałam.
Jak powstają wegańskie osłonki na rośliny?
Krótka i konkretna historia — moja mama własnoręcznie przygotowała formę (tak!), za pomocą której kroi papier. Potem wyciętą porcję ręcznie zszywa. W ten sposób mamy już prawie gotową osłonkę. Prawie, bo trzeba ją jeszcze namoczyć (jest jakby ‘na lewej stronie’), wywrócić, a potem wywinąć brzegi. Na koniec wszywamy metkę z eko skóry i — gotowe! To niesamowita radość, kiedy możemy własnymi rękami stworzyć coś ekologicznego i funkcjonalnego!
Wegańskie osłonki na rośliny — jak używać?
Z opisów na moim sklepie internetowym wiecie, że podaję średnicę osłonki. Nie podaję wysokości, bo możemy ją dowolnie regulować. Osłonki wysyłam Wam wstępnie wywinięte — wiem, że to znacznie ułatwia korzystanie. Potrzebujecie coś zmienić? To proste i bezproblemowe, możecie je wywijać jak chcecie. A żeby było jeszcze łatwiej, wrzucam link do filmiku, na którym pokazuję jak łatwo i szybko można wywinąć osłonkę — tutaj.
Ekologia ważna sprawa, dlatego, gdy tylko się da, idę w jej duchu. W tym przypadku — wysyłam Wam osłonki złożone na płasko, dołączam oczywiście karteczkę z instrukcją, jak poprawnie osłonkę rozłożyć. Dzięki temu minimalizuję ślad węglowy — nie wysyłam wielkiego kartonu. Pan kurier przyjedzie do Was z pudełkiem jak na pizzę :) Jak to obrazowo przedstawić? Słuchajcie, wygląda to tak: mój rekord to 24 sztuki największych osłonek (takich na doniczkę do 25 cm średnicy). Wysłałam jej w jednym kartonie gabarytu C (mówię o gabarycie paczkomatowym). Dla porównania - 6 doniczek ceramicznych o średnicy 21 cm wysyłam w 2 takich kartonach. Jest różnica? Pewnie, że tak.
Wegańskie osłonki na rośliny Washpapa — zalety
Mogłabym powiedzieć po prostu, że są świetne i sama ich używam — to się zgadza. Mają jednak zalety, o których warto wspomnieć. Jaka jest największa? Zwyczajna sprawa, ale… kot ich nie rozbije… :) Żarty żartami, ale kto ma zwierzęta albo małe dzieci w domu, ten wie doskonale, o czym mówię. W takim środowisku straty w doniczkach i roślinach bywają naprawdę spore. A tak — wszystko całe, nie ma problemów. Co jeszcze warto wiedzieć o wegańskich osłonkach na rośliny? Są plastyczne pod wpływem wody, ale z nią nie reagują. To znaczy, że spokojnie możecie je stosować nie tylko w domu, ale tez na balkonie lub w ogrodzie :)
Czy mają jeszcze jakieś zastosowanie? I tu Was zaskoczę — poniżej galeria ciekawych zdjęć, na których zobaczycie, jak można jeszcze używać osłonek :) Aha, jeszcze jedno — wstawcie na dno osłonki podstawkę lub talerzyk! Osłonka nie reaguje z wodą, natomiast ją przepuszcza.
Przechowywanie owoców:
Przechowywanie akcesoriów do koktajli:
Pojemniki w garderobie:
Przechowywanie w łazience:
oraz w kuchni!