Promocje
Sansewieria gwinejska - Sansevieria Moonshine
Sansewieria gwinejska - Sansevieria Moonshine
45,00 zł 31,50 zł
szt.
Epiphyllum Anguliger - kaktus zygzak
Epiphyllum Anguliger - kaktus zygzak
50,00 zł 35,00 zł
Philodendron Tortum- Filodendron rozmiar M
Philodendron Tortum- Filodendron rozmiar M
79,00 zł 55,30 zł
Ceropegia woodii - lampion chiński - roślina pnąca
Ceropegia woodii - lampion chiński - roślina pnąca
27,00 zł 18,90 zł
szt.
Kolekcjonerska Monstera pinnatipartita
Kolekcjonerska Monstera pinnatipartita
240,00 zł 168,00 zł
szt.
Epipremnum Marble Queen
Epipremnum Marble Queen
27,00 zł 18,90 zł
szt.
Afelandra stercząca - Aphelandra squarrosa PL
Afelandra stercząca - Aphelandra squarrosa PL
22,00 zł 15,40 zł
szt.
Philodendron Brandtianum - Filodendron pnący
Philodendron Brandtianum - Filodendron pnący
53,00 zł 37,10 zł
szt.
Syngonium erythrophyllum Red Arrow - Zroślicha
Syngonium erythrophyllum Red Arrow - Zroślicha
45,00 zł 31,50 zł
szt.
Monstera adansoni - Monkey Mask rozmiar L
Monstera adansoni - Monkey Mask rozmiar L
45,00 zł 31,50 zł
szt.
Maranta leuconeura Fascinator Tricolor
Maranta leuconeura Fascinator Tricolor
36,00 zł 25,20 zł
szt.
Filodendron pnący - Philodendron scandens Lemon Lime
Filodendron pnący - Philodendron scandens Lemon Lime
42,00 zł 29,40 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Alokazja – utrata liści to znak protestu, a nie myśli samobójcze 49

Ponieważ to pierwszy mój tekst o Alokazjach – rozważałam, czy napisać ogólnie o opiece, czy też rozpocząć serię od opisu najpopularniejszych odmian. Finalnie wybrałam tę pierwszą opcję, z dwóch powodów. Pierwszy – odmian Alokazji jest tak wiele, że pisanie skończyłoby się na książce :). Drugi – nie mniej ważny – to Wasze prośby. Przeprowadziłam ankietę w mediach społecznościowych i zdecydowana większość z Was głosowała na post o ogólnych poradach w kwestii opieki nad Alokazją, ze szczególnym naciskiem na temat „co zrobić aby jej nie zabić?”. Zatem – do dzieła :).

 

Jak dbać o Alokazje – co warto wiedzieć na wstępie?

 

Po pierwsze – pamiętajcie, że Alokazja to roślina, która wyrasta z bulwy. To ważne – na jesień lub zimę może zrzucić wszystkie liście, ale to nie znaczy, że nadszedł jej koniec. Z Alokazją jest jak z żonkilem. Absolutnie nie wyrzucajcie bulwy! Ograniczcie podlewanie i – jeśli macie taką możliwość – przenieście roślinę do chłodnego pomieszczenia. Niech tam sobie pomieszka przez 2 miesiące.

Jest tez drugi sposób – możecie wyjąć bulwę z doniczki, przenieść ją w chłodne i suche miejsce, a gdy zima się będzie kończyć – włożyć ponownie do doniczki. Powiem szczerze – nie próbowałam jeszcze tej metody, więc nie mogę jej zarekomendować. A Wy? Próbowaliście takiego rozwiązania?

 

Jakie podłoże dla Alokazji – fundamentalna sprawa

 Podłoże do alokazji

Po drugie – dbajcie o ‘system korzeniowy’ Alokazji. Bardzo łatwo można ją przelać, co skończy się dla roślinki tragicznie – po prostu bulwa zgnije. Także, pamiętajcie – nie przelewamy Alokazji! Wiem, że często powtarzam, jak ważne jest regularne podlewanie i nie dopuszczanie do przeschnięcia podłoża. Podtrzymuję to, ale jednocześnie chcę Was uczulić – przelanie to zło. Jest jeszcze gorsze, niż przesuszenia podłoża – zgniłej bulwy już nie uratujecie.

Macie problem z wyczuciem, czy nie nalewacie za dużo wody? Spokojnie, to się zdarza, mam na to sposób. Wystarczy, że zaopatrzycie się w gotową, przepuszczalną mieszankę (zapraszam do kontaktu – pomogę z wyborem, a mam w sklepie spory asortyment :) ). Lepiej zainwestować kilka złotych w podłoże, które będzie komfortowe dla Alokazji, niż ją stracić (a Alokazja do tanich roślin nie należy). Mam u siebie wypróbowane i sprawdzone specjalistyczne podłoże

 

Jakie warunki lubią Alokazje – garść dodatkowych informacji

 

Podstawy już znacie – nie przelewamy i zapewniamy przepuszczalne podłoże. Warto jednak wspomnieć o tym, jakie warunki preferuję te piękne rośliny. Otóż – Alokazje pochodzą z terenów, na których panuje wysoka wilgotność powietrza. To oznacza, że będą czuły się u Was doskonale, jeżeli stworzycie im podobne warunki. Spokojnie :) Nie namawiam Was do urządzania sauny w pokoju. Nie potrzebujecie też profesjonalnych nawilżaczy powietrza. Wystarczy Wam ładny podstawek i keramzyt – efekt będzie ten sam.

Jak to zrobić? Nasypcie keramzytu na podstawek, a na tej konstrukcji umieśćcie doniczkę. Ważna sprawa – woda w podstawku nie może dotykać dna doniczki! Dlatego właśnie potrzebny jest keramzyt :) Jeżeli macie już u siebie nawilżacz – to super, jak najbardziej korzystajcie z niego. Optymalny poziom wilgotności powietrza to 50% - i dla Alokazji, i dla Was (zwłaszcza w gorące letnie dni). OK, wilgotność – mamy to. Co dalej?

 Alocasia Black Velvet

 

Co lubią Alokazje, a czego nie? Porad ciąg dalszy

 

Przeciągi – prawdziwa zmora większości roślin egzotycznych. Alokazje nie lubią przeciągów – są bardzo wrażliwe w tej kwestii. Jeśli nie chcecie zobaczyć, jak Wasza Alokazja gubi liście, lepiej nie stawiajcie jej w ‘korytarzach powietrznych’, takich jak: korytarz, parapet, miejsce blisko drzwi lub okna. Temperatura ma znaczenie drugorzędne – jeśli jest przeciąg, nawet w upalny dzień, to i tak alokazji zaszkodzi. Przy okazji – parapet w ogóle nie jest odpowiednią lokalizacją. Nie dość, że są tam ciągi powietrza, to występuje jeszcze jeden czynnik zagrażający alokazji – bezpośrednie promieniowanie słoneczne (skutkujące poparzeniem liści).

Co z transportem? Ano właśnie – to stresujące dla alokazji. Praktycznie za każdym razem to obserwuję – po wyjęciu z paczki czy z auta, łodygi są wiotkie a liście smutno i smętnie zwisają. Szczególnie podatna na stres związany z transportem jest Alokazja Zebrina. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby roślinka była przesuszona, ale dajcie jej dzień lub dwa i wróci do normy. Serio – ja bardzo często robię zdjęcia Zebrinom dopiero na drugi dzień po przywiezieniu. Jak się ‘uspokoją’ to podnoszą liście i dumnie prezentują swoje walory.

Alocasia Zebrina

 

Alokazja i żółte liście – co robić?

 

Nic... :)

Nagle zauważacie, że liść zaczyna żółknąć – spokojnie, nie wpadajcie w panikę. Przede wszystkim – nie ucinajcie go! Pojawia się pytanie – „dlaczego?”. Otóż – Alokazja to taka sprytna bestia, że sama do siebie stosuje zasadę ‘zero waste’ :). Czyli – z żółknących liści ‘wyciąga’ substancje odżywcze, żeby mieć zapas energii potrzebny do wypuszczenia nowego liścia. Nieźle, prawda?

Dlatego tak ważne jest pozwolenie jej na wykorzystanie energii z żółknących liści. Jeżeli tego nie zrobicie – pozbawicie ją pożywienia. To trochę tak, jakbyście pośrednio wydawali na własną roślinę wyrok śmierci. A przecież nie tego chcecie. Dajcie jej się ‘najeść’, zanim wypuści nowe listki.

 

Alokazja owiana złą sławą – jak jest naprawdę?

 

Alokazje mają złą sławę – trochę niesłusznie. Słuchajcie, muszę Wam to wyjaśnić – ta opinia jest powszechna, ale wzięła się od konkretnej odmiany Alokazji – od Polly. Pewnie ją kojarzycie, okresowo jest łatwo dostępna w supermarketach. Co ważne – to nie jest naturalna odmiana, tylko sztucznie wyhodowana, a do tego bardzo wymagająca. Mówię ‘bardzo’ i dokładnie to mam na myśli – w praktyce oznacza to, że Polly wymaga spełnienie wszystkich warunków, o których pisałam. Niezadbanie o którykolwiek z nich skutkuje zrzuceniem liści. Do czego zmierzam – jej cena jest atrakcyjna, ale łatwa ‘w obsłudze’ to ona nie jest. Nie mierzcie innych odmian jej miarą, tylko ta jest taką ‘księżniczką’.

Zebrina lub Black Velvet są znacznie łatwiejsze w uprawie, choć droższe od Polly – zachęcam do wybrania tych odmian, nie będzie z nimi tyle pracy. Jeżeli zaś nie macie możliwości zakupu Zebriny lub Black Velvet – spróbujcie zdobyć małą sadzonkę. Następnie przesadźcie ją do większej doniczki, wyposażonej w prawidłowe podłoże i – próbujcie otoczyć je opieką. Odwdzięczą się Wam, gwarantuję, że jeśli zastosujecie się do moich porad powyżej – nie pożałujecie. Przy okazji – obecnie mam dostępne mini Silver Dragon – dajcie znać, jeśli chcecie jedną :).

 

Alokazja – czy poradzę sobie z uprawą?

 

Bez paniki :) Zapytam wprost – czy nigdy nie umarła Wam żadna calathea, jakiś fikus, albo peperomia? Przywołajcie wspomnienie bujnej areci, której to niejednego liścia trzeba było uciąć. Tyle, że areca jest gęsta – ma dziesiątki liści. Wytniecie kilka i nie zauważycie różnicy. A Alokazja ma piękne, charakterystyczne liście, w ilości…kilku. Więc jak zrzuci dwa z czterech liści, to widać od razu, prawda? Niby tylko dwa liście, a roślina mniejsza o połowę – i już pojawia się widmo rychłej śmierci rośliny, bo ‘tak pisali w internetach’…

Długo się przygotowywałam do napisania tego artykułu – chciałam przekazać Wam najważniejsze informacje w skondensowanej formie. Tak, żebyście po przeczytaniu byli wyposażeni w wiedzę, dzięki której będziecie mogli zadbać o Wasze Alokazje. Mnie osobiście zauroczyły różnorodnością barw i kształtów – mam nadzieję, że Wam również przypadną do gustu.

Reasumując:

Po pierwsze – nie przelewamy i zapewniamy przepuszczalne podłoże.

Po drugie – dbamy o wilgotność na poziomie minimum 50%.

Po trzecie – nie stawiamy w przeciągu i trzymamy z dala od bezpośredniego słońca.

Po czwarte – dajemy dobę na zaaklimatyzowanie się po transporcie.

Po piąte – dajemy roślinie ‘najeść się’ żółtym liściem, aż uschnie – nie obcinamy!

 

Na koniec – nie zgadzam się z tym, że ‘Alokazje mają myśli samobójcze’  :) Są po prostu wymagające i nie polecam ich osobom początkującym. Zapewnijcie im odpowiednie warunki, a także – polubcie je, a one polubią Was!

 

Trzymam kciuki,

Martyna

Komentarze do wpisu (49)

23 lipca 2021

U mojej alokazji liscie opadaja W dol co mozna zrobic.

26 lipca 2021

W pierwszej kolejności proponuję obejrzeć pod kątem nieproszonych gości :)) jeśli nie ma na niej pasożytów, warto skontrolować wilgotność podłoża oraz przypomnieć sobie, czy w ostatnim miesiącu zrobiliśmy coś inaczej niż zwykle? Powodzenia!

9 września 2021

Ten post spadł mi z nieba, bo przedwczoraj przyszła moja mini alokazja Zebrina i do dziś jest obrażona, jak się okazało - po transporcie. Myślałam, że jest z nią coś nie tak, ale wygląda na to, że muszę po prostu dać jej jeszcze trochę czasu. Przynajmniej taką mam nadzieję…:)

3 października 2021

Moja Alokazja Dragon ma bardzo wiotkie duże liście od jakiegoś czasu, musiałam dać podporę. Umieszczona jest pod szerokim parapetem pod oknem, na podłodze. Nie ma przeciągów, ponieważ okna są tylko po jednej stronie. Widzę, że wypuszcza nowy liść. Raczej nie jest przelana. Jaka może być przyczyną wiotczenia liści?

6 października 2021

Mam. Pytanie o zebrine właśnie. Kupiłam w sobotę. Faktycznie się obraziła. Była sucha więc podlałam ale od poniedziałku jakby coraz gorzej. Liście prawie leżą na ziemi wygląda to jakby cebulki miały zaraz wyjść z doniczki do tego liście żółkną i na brzegach brązowieją. Kupiłam już podpórka i zamontowała. Ale czy a jeszcze szanse?

7 października 2021

Ola, alokazja nie potrzebuje podpory, ewidentnie jest z nią coś nie ok. Jeśli była bezpiecznie transportowana i w ciągu kilku dni jej stan się gwałtownie pogorszył- warto skontaktować się ze sprzedawcą. Nie trać nadziei, przesadź koniecznie w prawidłowe podłoże i podlewaj regularnie, lecz małą ilością wody :)

7 października 2021

Daga, alokazja nie potrzebuje podpory. Jeśli jej liście są wiotkie, możliwe, że w poprzednich tygodniach coś jej zaszkodziło. Warto też dokładnie obejrzeć jej liście. Może jakiś pasożyt się zadomowił? Wypuszczanie nowego liścia to dobry znak ale warto obserwować :)

15 października 2021

Witam, mam Alocasia zebrine, jest u mnie jakieś 3 miesiące. Przesadziłam ją do odpowiedniego podłoża, ma zapewnioną wilgotność ale od przesadzenia jej łodygi nie są sztywne ale giętkie i uginają się pod ciężarem liści, czy mogę jej jakoś pomóc?

15 października 2021

Witam, mam Alocasia zebrine, jest u mnie jakieś 3 miesiące. Przesadziłam ją do odpowiedniego podłoża, ma zapewnioną wilgotność ale od przesadzenia jej łodygi nie są sztywne ale giętkie i uginają się pod ciężarem liści, czy mogę jej jakoś pomóc?

16 października 2021

Cześć, mam pytanie. Jakiś miesiąc temu kupilam wymarzoną zebrine, przesadziłam do przepuszczonego podłoża. Alokazja raz wstaje raz leży od tej pory, stoi dwa metry od zachodniego okna na podstawce z wodą i keramzytem. Przelana nie jest, przed podaniem sprawdzam drewnianym patyczkiem wilgotność ziemi a i tak zrzuca liście, od najmniejszego, zrzuciła już 9, zostały 3 największe. Nie wiem co mogę zrobić. Dodam jeszcze, że dwa liście są w drodze :)

26 października 2021

Sandra, jeśli zrzuca i wypuszcza- nie jest źle ;-) Może wciąż się przyzwyczaja do nowych warunków. Tylko pytanie skoro się kładzie, czy nie jest przesuszona?

26 października 2021

Paulina, ciężko mi pomóc! Podeślij zdjęcia na instagramie, pomyślimy :)

1 listopada 2021

A moja wypuściła nowy liść i niestety ten wlasnie żółknie i opada.. Co poszło nie tak?

1 listopada 2021

Cześć Weronika, trochę za mało informacji podałaś :) Warto zastanowić się jak długo u Ciebie mieszka, kiedy była przesadzana oraz czy czasem jej nie przelałaś? Spróbuj kierując się moim wpisem znaleźć właśnie to, co mogło pójść "nie tak". Jeśli nadal problem się nie rozwiąże to napisz do mnie prywatnie i wrzuć kilka zdjęć- spróbuję pomóc!

9 listopada 2021

Moja królowa focha czyli alokazja polly wypuszcza właśnie nowy liść, a jest listopad. Czy to normalne? Teraz ma 3 piękne liście. Poza tym jakiś czas temu na podłożu pojawiły się dwa malutkie listki.

15 listopada 2021

Moja black vlelvet odrzuciła liścia po czym wypuściła nowego. Teraz widzę, że też go odrzuca opadł w dół i zżółkł inne są okej, Czy to normlane że najnowszego liścia odrzuca czy coś jest nie tak?

22 listopada 2021

Raczej coś jest 'nie tak'...

24 listopada 2021

9 listopada napisałam, że moja polly wypuszcza nowy liść. Jednak dzisiaj dopiero zobaczyłam że to nie liść tylko kwiat.

5 grudnia 2021

Nie wiem czy to reakcja na ten skromny kwiat, ale moja alokazja straciła dwa piękne liście.

31 grudnia 2021

Super wpis!! Napisany w sposób prosty, bardzo konkretny, a zarazem ciekawy. W internecie brakuje tak dobrze skonstruowanych porad roślinnych. Z przyjemnością przeczytałabym takie wpisy o kolejnych roślinach, np Monkey Mask lub palma Areka. Pozdrawiam serdecznie :)

3 stycznia 2022

Dostałam dzisiaj alokazję w prezencie, piękny okaz, ma 7 dużych liści, w tym jeden większy niż powierzchnia dwóch dłoni obok siebie .. niestety popadał na nią deszcz podczas transportu ze sklepu do domu.. papier, którym była owinięta nim przesiąkł i jakby przytłoczył roślinę... W domu wszystkie jej liście skłoniły się do dołu, a połowa z nich wygląda jakby za chwilę miała uschnąć, jakby wypłynęła z nich cała woda... Co robić w takim przypadku? Podlałam ją małą ilością wody, ale nadal nie wiem, czy jakoś inaczej mogę jej pomóc i czy tamte liście pójdą na straty? Proszę o pomoc.

5 stycznia 2022

Natalia, ja bym cierpliwie czekała. Jedyne co można zrobić to przesadzić ją do podłoża dedykowanego do tych roślin i regularnie, lecz niedużo podlewać. To roślina wrażliwa na temperaturę i przeciągi, może się tak stać, że zrzuci wszystkie liście. Trzymam kciuki!

15 stycznia 2022

Mam alokazje Black Velvet, która sprawiła mi niespodziankę i zakwitła, moje pytanie co zrobić z przekwitnietym kwiatem? Ściąć? Nie chcę jej zaszkodzić, dobrze mu rośnie i ma już nowy liść :)

18 stycznia 2022

Monika, z mojego doświadczenia wynika, że alokazji należy ścinać kwiaty od razu gdy się pojawiają. Nie chwytają za oko, a ich wzrost jest dużym wysiłkiem energetycznym dla rośliny. Trzymam kciuki żeby dalej tak pięknie rosła :)

11 lutego 2022

Czy jak już liść jeden całkiem uschnie to sam odpadnie z łodygą?bo się zastanawiam co mam z nim zrobić?

13 lutego 2022

Swietny blog! Nie wiem co zrobic z moja Alokazja, zimuje juz prawie dwa lata. Bryla korzeniowa jest w tej samej doniczce, ogladam ja co kilka miesiecy ia tak sobie w niej jest. Zadnych lisci nie puscila od dwoch lat. Bryla wyglada ok, ale nie puszcza lisci, co zrobic?

17 lutego 2022

Mariusz, tak, natomiast jeśli widzisz, że jest już suchy to można obciąć :)

17 lutego 2022

Aga, nie miałam takiej sytuacji u siebie. Myślę, że teraz na wiosnę można przesadzić do nowego podłoża i wystawić w jasne miejsce. Jesteś pewna, że bulwa nadal żyje?

19 lutego 2022

Mam alokazje olbrzymia od 4 miesięcy . Ma prawie 2,5 m wysokości . Jest olbrzymia jak drzewo . Niestety mimo regularnego podlewania czyli 6l na tydzień , dokładnie tak samo . Zaczęła uginać liście i nawet kilka pod wpływem ciężaru die złamało. Zastanawiam się czy przelałam czy tez zima może tak się zachowywać ponieważ dostaje mało światła . Czy ktoś ma doświadczenie w tej kwestii ? Smutno patrzeć jak się kładzie :(

6 marca 2022

Mam pytanie kupiłam zebrine. Liście jakby blakna- oglądałam je i nie widzę nieproszonych gości. Czy to może być brak jakiś składników mineralnych? Co mogę zrobić by jej pomóc?

11 marca 2022

Mam 3 alokazje (Polly, Black Velvet, pink dragon) i z każdą ten sam problem. Wypuszczają liść nagłe przestają i zaczynający kolejny wypuszczać i znowu przestają. Korzenie ok, zaczęłam nawozić ale nie widzę poprawny. Stoją w pokoju z południowym słońcem, nie na parapecie. Wilgotność powyżej 50%. Co robić?

26 marca 2022

Kupilam 3 miesiace temu alokazje ,nie przesadzalam jej, nie przelalam,nie wysuszylam. Mimo to już drugi lisc zrobil sie jasno rozowy i cały opadl. Czy mogę prosić o porade,co w tej sytuacji zrobic?

14 kwietnia 2022

Kamila, na pewno przesadzić :)

27 kwietnia 2022

Liście mojej alokazji opadają. Wcześniej zauważyłam że stała 1 dzień w wodzie. Czy wysuszenie korzeni i wymiana podłoża wystarczą?

1 czerwca 2022

Też mam kilka alokazji, więc podpowiem. Nie wyrzucaj alo! Bulwy mają moc odrodzenia się nawet po kilku miesiącach o ile nie zalejesz ich totalnie! A więc spokojnie, zmień podłoże jeśli przelałaś kwiat i czekaj. Postaw go w widnym miejscu z odrobiną słońca. Daj mu czas. Raczej będzie dobrze:))

1 czerwca 2022

Witam Cię, tu inna Martyna mam od 3 lat alokazje i chyba mogę coś doradzić:) A zatem polecam postawić ją w bardzo widnym miejscu, ja moją polly trzymam na południowym parapecie, ale przy silnej ekspozycji słonecznej zasłaniam ją roletą. Przede wszystkim daj czas swojej roślinie, może jednak przesadź w przepuszczalne podłoże (to dość ważne) możliwe, że ziemia, którą obecnie ma roślina za długo utrzymuje wilgoć przez co korzenie gniją? Być może Twojej alokazji nic nie dolega tylko jeszcze choruje po zmianie miejsca, ale trzy miesiace od zakupu wskazuje na jakis bląd hodowlany?? Być może ma złe stanowisko?? Za ciemno jej. Podobno wilgotność powietrza musi być wysoka u mnie jak jest za sucho pojawiają się przędziorki i wciornastki (te ostatnie mam dwa razy w roku..............) podniesienie wilgotności może zniwelować ten problem. Jeszcze przejrzyj liście pod kątem szkodników. Zwłaszcza spody liści!! Tam najczęściej żerują wciornastki. Do dzieła i powodzenia!!

1 czerwca 2022

Daj je w jaśniejsze miejsce i podlewaj nie nadmiernie!! Bo nie lubią przelania, ale sucho też być nie może

10 czerwca 2022

Witam. Świetny artykuł o alokazji. Miałam problem z jedną i artykuł mnie oświecił. Mam teraz kolejny okaz. Podłoże jest ok, temperatura ok. Pojawiły się brązowe plamki na liściach, na młodym również. Nie wiem czy to z przesuszenia, czy za mokro (to raczej nie!), Czy to grzyb. Czy mogę wysłać fotkę do oceny? :(

11 lipca 2022

Kurcze szkoda, że wcześniej nie trafiłam na ten post...Moja zebrina już drugi raz wypuściła nowego liścia a kolejny zrobił się żółty... myślałam że coś jest z nią nie tak i pierwszego odcięłam żeby nie zabierał jej energii a jak się okazało tylko jej zaszkodziłam, na szczęście drugiego jeszcze nie zdążyłam odciąć

18 lipca 2022

Witam, ja też proszę o poradę. Ma tydzień moją pierwszą małą Alo Curly, jeszcze nie przesadzoną, tylko czy mogę to zrobić podczas puszczania nowego liścia jest w 1{5 długości dorosłego liścia, dwa najstarsze już żółkną-pożywia się :) Czy przesadzenie teraz nie zaszkodzi młodemu idącemu liściowi?

18 lipca 2022

Asia, ja przesadzam niezależnie od młodych liści :) nawet w razie jego osłabienia będziemy mieć całą zdrową roślinę w odpowiednim podłożu.

19 lipca 2022

Tak, rozumiem że ryzyko padnięcia w torfie np przelanym jest większe niż mały stres przesadzania. Dziękuję bardzo za wsparcie w podjęciu lepszej decyzji. Przesadzam :) Pozdrawiam

22 lipca 2022

Mam Zebrine od jakiegoś miesiąca. Kupiona w biedronce. Liście po transporcie się uniosły. Stoi na biurku niedaleko okna. Słońce bardziej popołudniowe-zachodnie wiec już nie taki mocny żar. Okno uchylane. Było wszystko Ok. Teraz 2 liście wypuszcza. 3 mniejsze zrobiły się żółte. Natomiast problem jest w tym , że reszta duzych liści się położyła nisko, łodygi się wygięły i praktycznie liście zwisają na poziomie doniczki. Boje się , że jak coś nie zrobię to roślina umrze. Co robić ? Jakaś porada ?

22 lipca 2022

Adam, nie wiemy jak była traktowana roślina zanim ją kupiłeś :( Markety to zawsze ryzyko. Ja bym odsunęła od uchylnego okna. Pamiętaj, że zachodzące słońce też może być bardzo mocne, kwestia tego, czy pada bezpośrednio na Twoje okno.

2 sierpnia 2022

Hej, mam alokazję wentii od kwietnia i niedawno zaczęła zabijać aż dwa liście (zdjęcia): https://share.icloud.com/photos/044_yqmWBFMIOeDmkbNit_B3w czy to właśnie opisywane wyżej pożywanie się starymi pędami? Nie widzę jeszcze nic nowego w środku bulwy :( i zaczynam się martwić...

3 sierpnia 2022

Hej Ola, na moje oko to ona ma mocno rozwiniętego pasożyta (ten "kurz" na liściach na drugim zdjęciu).

3 sierpnia 2022

Wczoraj właśnie niemalże pod lupą przeglądałam liście i faktycznie cos tam jest - polecasz coś konkretnie? czy jakiś typowy "substral" jej pomoże?

3 sierpnia 2022

Ola, nie podaję konkretnych nazw ale polecam szukać środka na przędziorka :)

8 sierpnia 2022

Cześć, moja alkokazja lauterbachiana stoi od dawna w tym samym miejscu. Właśnie zauważyłam, że zaczęły schnąc i brązowieć końcówki liści. Przelewana nie jest. Szkodników na liściach też nie widzę, są ładne, jędrne, poza tymi końcówkami. Wypuszcza też nowe liście. Czy masz może pomysł, co może być przyczyzną? Dziękuję :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl